Thornapple Kellogg High School

Skip to main content

Thornapple Kellogg Seniors Receive Scholarships and Honors

Scholarships awarded include:

 

Rotary scholarships – Ray Page Scholarship: Samantha Totten; William Getty Scholarship: Liz Cutlip; Chet Geukes Scholarship: Tess Scheidel; and Gerald Page Scholarship: Grace Brown.

Thornapple Kellogg Education Association Scholarship – Grace Brown, Tess Scheidel, Samantha Totten, Jaymee Kars, Alexandra Blair.

Thornapple Kellogg Education Support Personnel Association Scholarship – Carson Dole.

Hastings First Presbyterian Church ScholarshipsGrace Brown, Garrett Carpenter, Brendan Caswell, Jane Replogle.

The University of Michigan AwardCass Kramer and Tess Scheidel.

Henry J. Dugan Principal’s Award – Carson Dole.

Ray Page Service Award – Alexandra Blair.

USMC Scholastic Excellence Award – Grace Brown and Sam Ogrodzinski.

Woody Wyngarden Scholarship – Tess Scheidel.

 

Thornapple Area Enrichment Foundation Scholarships were awarded to several students, including:

Adam Dipp Scholarship – Adam Johanson.

Adele and Arnold Parker Scholarship – Justin Scholten.

TK Class of 1957 – Hannah Wright.

Dr. Wayne and Marie Finkbeiner – Grace Brown.

Francisca C. Vrona Memorial – Jaymee Kars.

Gerald L. Page – Jaymee Kars.

Jon and Kay Simpson – Trinity Palasek.

Julie Bender Women’s Athletic Scholarship – Tess Scheidel.

Lorraine Dahlgren Memorial – Lia Miller.

TAEF Matching - RKW Working Student – Trinity Palasek.

McCullough Family  – Alexandra Blair.

Marshall Seger – Josie DeHann.

Millicent Grace Knox Teacher – Alexandra Blair.

Robert Evans Memorial – Alexandra Blair.

Rodney and Rena Schad Memorial – Maddisen Robirds.

Samuel McKeown Memorial – Grace Brown, Adam Johanson, Tess Scheidel.

Tad Thatcher Memorial – Samuel Ogrodzinski.

Terri Yoder Memorial – Eden Beyer.

Thomas Hamilton Tennis Memorial – Grace Brown.

Thornapple Kellogg Tradesman Scholarship – Logan Garbrecht.

GFWC - Gun Lake Women's Club – Grace Brown.

Eagle Scout Recognition – Cass Kramer and Maison Simmons.

 

Department awards

 

Art Award – Brooklyn Graham and Sydney Flynn.

Business Award – Braelyn Durkee.

Drama Award – Sam Ogrodzinski.

English AwardAutumn Cooper, Tess Scheidel, Samantha Totten, Sydney Van Polen.

Spanish Award – Chloe Adams, Eden Beyer, Cass Kramer, Sam Ogrodzinski, Maddisen Robirds, Justin Scholten, Kayla Van Gessel.

Math AwardAdam Johanson, Cass Kramer, Megan Logan, Tess Scheidel.

Science AwardAdam Johanson, Collin Miller, Cass Kramer, Katherine Miler, Breann Stahl, Justin Scholten, Sam Ogrodzinski.

Social Studies AwardTess Scheidel.

Technology AwardGarrett Carpenter and Chad Jacob.

Digital Media AwardCeleste Andrews, Tristan Barcroft, Jacob Tagg, Rosalie Webb.

Student Council Awards – Alexandra Blair, Grace Brown, Elizabeth Cutlip, Haley DeHaan, Reegan Edema, Jaymee Kars

National Honor Society AwardsChloe Adams, Kylie Adams, Madison Alverson, Hannah Barton, Eden Beyer, Alexandra Blair, Baili Bowers, Jayden Brewer, Grace Brown, Kaitlynn Buirley, Gary Buller, Brendan Caswell, Brian Chesnutt, Elizabeth Cutlip, Haley DeHaan, Carson Dole, Zachary Donker, Braelyn Durkee, Reegan Edema, Andrew Gosson, Abigail Gray, Sarah Hannapel, Megan Hudson, Adam Johanson, Jaymee Kars, Carly Kolean, Cass Kramer, Brayden LaJoye, Megan Logan Lauren Lutz, Allison Matison, Allyson McNutt, Collin Miller, KatherineMiller, Elizabeth Mol, Samuel Ogrodzinski, Trinity Palasek, Isabella Peters, Jane Replogle, Maddisen Robirds, Raegan Ross, Tess Scheidel, Justin Scholten, Emma Shea, Grace Shoobridge, Kyle Smith, Breann Stahl, Samantha Totten, Kayla VanGessel, Sydney VanPolen.

Michigan Blood AwardsCasey Allerding, Jayden Brewer, Brian Chesnutt, Adam Johanson, Elizabeth Mol, Sam Ogrodzinski, Jane Replogle, Devyn DeLoach, Bella Peters, Julia Quick.

Senior Foreign Exchange Students were honored, including Zeremi Akkus, Switzerland; Alva Allard, Sweden; Elias Borg, Sweden; Jaime Cantalejo de Dios, Spain; Dean Eicher, Switzerland; Marta Frezzati, Italy; Nick Herlyn, Germany; Louise Amanda Kjaergard, Denmark; Camilla Loft, Denmark; Lorenzo Nocera, Italy; Louise Poret, France; Daniel Romer, Denmark; Lukas Schlichting, Germany.

Honor students

Highest Honors Seniors with a grade point average of 3.98 and higher (gold cord) – Chloe Adams, Kyle Adams, Alva Allard, Eden Beyer, Elias Borg, Jayden Brewer, Grace Brown, Elizabeth Cutlip, Hayley DeHaan, Josie DeHaan, Braelyn Durkee, Reegan Edema, Abigail Gray, Megan Hudson, Chad Jacob, Adam Johanson, Jaymee Kars, Cass Kramer, Guilia Loda, Camilla Loft, Megan Logan, Collin Miller, Katherine Miller, Samuel Ogrodzinski, Trinity Palasek, Isabella Peters, Louise Poret, Jane Replogle, Maddisen Robirds, Tess Scheidel, Justin Scholten, Emma Shea, Breann Stahl, Samantha Totten, Brianna Vanderstelt, Kayla VanGessel.

High Honors Seniors with a GPA of 3.7 to 3.97 (silver cord) – Madison Alverson, Hannah Barton, Alexandra Blair, Kellie Book, Baili Bowers, Kaitlynn Buirley, Brendan Caswell, Brian Chesnutt, Carson Dole, Kenzie Dykema, Dean Eicher, Andrew Gossen, Sarah Hannapel, Molly Hulbert, Louise Kjaergarrd, Carly Kolean, Lauren Lutz, Allyson McNutt, Lia Miller, Elizabeth Mol, Grant Mulder, Jackson Reed, Collin Selders, Grace Shoobridge, Kyle Smith, Sydney VanPolen.

Honor seniors with a GPA 3.5 to 3.69 (bronze cord) – Kayla Brown, Gary Buller, Jaime Cantalejo De Dios, Garrett Carpenter, Jeremy Chatterson, Madison Craven, Devyn DeLoach, Haven DiPiazza, Zachary Donker, Joshua Feldpausch, Samuel Finnie, Daniel Huver, Zachariah Kelley, Corissa King, Brayden LaJoye, Allison Matison, Lorenzo Nocera, Raegan Ross, Madelyn Saunders, Andrew Sierawski, Peter Solis, Kaili Solomon, Virginia Webster, Katelyn Winchester.

Athletic awards

OK Conference Scholar Athlete (four athletic seasons competitor, at least one sport senior year and earning a 3.5 or higher GPA) – Kylie Adams, Maddie Alverson, Eden Beyer, Alex Blair, Jayden Brewer, Grace Brown, Brendan Caswell, Brian Chesnutt, Madison Craven, Liz Cutlip, Haven DiPiazza, Carson Dole, Zach Donker, Braelyn Durkee, Sam Finnie, Abby Gray, Chad Jacob, Zach Kelley, Corissa King, Allison Matison, Maddie Saunders, Kyle Smith.

Tri-Sport Athlete – Jaime DeDeios, Brendan Miller.

Senior Athlete Award (Must have earned six or more varsity letters): Jaxon Jacobson, Kyler Podbevsek.

Senior Athlete and OK Gold Scholar Athletes: Meg Hudson, Lauren Lutz, Katie Miller, Emma Shea, Grace Shoobridge, Kayla Van Gessel.

OK Gold Scholar Athlete and Tri-Sport Athletes: Gary Buller, Samantha Totten.

Senior Athlete and Tri-Sport Athlete: Caleb Gavette, Nate Hobert, Deanna Jousma.

Senior Athlete, OK Gold Scholar Athlete and Tri-Sport Athlete: Jaymee Kars, Brady LaJoye, Tess Scheidel.

Michigan High School Athletic Association Scholar Athlete Regional Award (given for both academic and athletic excellence): Emma Shea, Gary Buller and Tess Scheidel.

Athletic Boosters Scholarships Liz Cutlip, Jaymee Kars, Samantha Totten, Tess Scheidel.

OK Gold Conference Athletes of the YearTess Scheidel and Gary Buller.